Griffin Dunne'ın anılarında kız kardeşinin cinayeti ve babasının içki içmesi anlatılıyor

rookiemag

New member
Rafta

Cuma Öğleden Sonra Kulübü

kaydeden Griffin Dunne
Penguen: 400 sayfa, 30 dolar

Sitemizde bağlantısı verilen kitapları satın alırsanız The Times, şu adresten komisyon kazanabilir: Bookshop.orgücretleri bağımsız kitapçıları destekleyen.

Griffin Dunne ayrıcalıklı bir ailede doğdu: Beverly Hills'te para ve evden gelen bir aile; babası Dominick Dunne, partilerinde Billy Wilder ve Sean Connery gibi isimleri ağırlayan bir Hollywood yapımcısıydı; amcası John Gregory Dunne ve teyzesi Joan Didion ise kendi ünlü çevreleri olan yazarlardı.

Ancak Dunne da kendi payına düşen travma ve trajediye katlandı. Babası, içki içmesi ve gizli aşk hayatı evliliğini mahvedinceye kadar cinselliğini bastırmak zorunda kaldı; annesinde daha sonra multipl skleroz gelişti; kardeşi Alex, zekâ ve empati ile felç edici akıl sağlığı krizleri arasında gidip geliyordu; ve kız kardeşi Dominique, tam da kendi yıldızı yükselişteyken eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldü.

Dunne, “An American Werewolf in London”, “After Hours” ve “Johnny Dangerously” filmlerinde başrol oynayarak ve “Running on Empty” gibi filmlerin yapımcılığını üstlenerek kendi yolunu çizdi. Ancak anı kitabı “Cuma Öğleden Sonra Kulübü” özellikle “Bir Aile Anıları” alt başlığını taşıyor; sayısız cesur isimle dolu olsa da, perde arkası şov dünyasının her şeyi anlatmasından çok, daha çok, bağlayan ve yıpranan bağlar.

Dunne'ın set sahneleri bile sıklıkla bu temaya dönüyor; “Johnny Dangerously” filminin çekimindeki en unutulmaz an, kız kardeşinin katilinin uzun ve çalkantılı duruşmasında kararın verildiği gündü. Filmin yıldızı Michael Keaton, Dunne'ın ailesiyle birlikte olabilmek için çekimleri aniden durdurmuştu; bu, Dunne'ın röportajımız sırasında hâlâ anlatmaktan aciz kaldığı bir hikaye.

Dunne'ın New York City'deki evinde gerçekleştirdiği bu video röportaj, uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Şimdi kitabı yazmaya ne ilham verdin?

Kitap yazmak, gitar ve İspanyolca öğrenmekle birlikte yapılacaklar listemdeydi, ikisi de çok geride kaldı. O zamanlar nispeten yeni bir tanı olan disleksi ile büyüdüm ve bana laboratuvar faresi muamelesi yapıldı. Kelimenin tam anlamıyla, okuldan sonra beyaz önlük giydikleri, pano tuttukları ve kelime kelime izole edecek bu makinelerde okumaya çalışırken beni izlediğim bir yere gittim. Ben de bir yıl geride kaldım ama çok okuryazar, kültürlü, kitap okuyan insanlardan oluşan bir ailedeydim. Korkum aptal olmamdı, bu yüzden kitap yazmanın inanılmaz bir başarı olacağını düşündüm.

Kendi hayatım ve ailemin büyük-büyükannem ve büyükbabama gidişiyle ilgili hikayeler topluyordum ve şüpheli davranışların ve belirli türdeki bağımlılıkların aileme ve bana nasıl aktarıldığıyla ilgileniyordum.

Dominick Dunne (solda) ve 1988'de Griffin Dunne.

(Ralph Dominguez / Getty Images aracılığıyla MediaPunch)

Yazının ne kadarı o soydaki yerinizi ve kendi hikayenizi anlamakla ilgiliydi ve ne kadarı Dominique'in hafızasını korumak ya da kaybı kabullenmekle ilgiliydi?

Zaman geçtikçe kayıp ve hayatımı nasıl etkilediğine dair bakış açısı kazandım. Ama aynı zamanda tüm aile üyelerimin ne kadar olağanüstü olduğunu ve annemle babamın kendi zorluklarını anlayacak bir bakış açısına da ihtiyacım vardı. Babamın cinsel kimliği ve alkolle yaşadığı mücadelelere dönüp baktığımda, bu bir nevi kalbimi kırdı.

Kronolojik olarak yazdığım için Dominique cinayetinin, duruşma ve yargı sisteminin hikâyesinin kitaba ne kadar yansıyacağından emin değildim. Ama hikayenin nabzının attığı yer burasıydı, kız kardeşimin varlığı her zaman oradaydı.

Hatırladığım kadarıyla sırayla yazarken, aslında mahkeme salonunda ve bölge savcılığında, aklınıza gelene kadar düşünmediğiniz yerleri ve ayrıntıları görüyorsunuz. Her günün sonunda bunun hakkında yazarken, ne kadar çok şey yaşadığımıza hayret ettim. Neredeyse “Bunun olduğuna inanamıyorum” diyen bir okuyucu gibiydim.

Uzun zamandır New York'ta yaşıyorsunuz ama Beverly Hills'te büyüdünüz. Orada büyümek sizi ne kadar şekillendirdi?

LA benim DNA'mda çok var. Ehliyet almadan önce arkadaşım Charlie ve ben Beverly Wilshire Oteli'ne gider, kafede oturur, fahişelerle ve şu eski Hollywood'lularla takılırdık ya da annemin arabasını çalıp etrafta dolaşırdık – evin önünden geçerdik. Manson cinayetlerinin cesetlerin bulunduğu gece gerçekleştiği yer. Teyzem ve amcam beni her zaman sosyal etkinliklerine dahil ediyorlardı ve ben her zaman tüm o film yapımcılarının olduğu partilerde odadaki en küçük çocuktum ve Eve Babitz tarafından Hollywood'daki tüm bu ilginç partilere götürülüyordum.

Aktör ve film yapımcısı olmak istememde bunun çok büyük bir etkisi vardı ve bu sadece Los Angeles'ta olabilirdi. Ama New York'a ihtiyacım vardı; hava durumu, muhtemelen saldırıya uğrama tehlikesi, tiyatroda masa beklerken çalışmak ya da çılgınca çalışmak Meslekler. Bu deneyim olmadan hayatımın eksik kalacağını hissettim.

Griffin Dunne (solda), Dominick Dunne'ın oğlu ve Joan Didion'un yeğeni, ayrıcalıklı bir ailede doğmuş ama aynı zamanda travma ve trajediden payına düşeni de almış, bunu aile anı kitabı “The Friday Afternoon Club”da anlatıyor.

(Bruce Glikas / Getty Images aracılığıyla FilmMagic)

Ünlülerle dolu büyüleyici hayatınızın tipik olmadığını fark ettiğinizde kaç yaşındaydınız ve bunun olumsuz taraflarını görmeye, babanızın muhtaçlığını ve bunun sizin üzerinizdeki etkisini anlamaya başladığınızda kaç yaşındaydınız?

İlk önce olumsuz yanını gördüm ve bunu nispeten genç gördüm. Yüzeyselliğinden, sosyal tırmanışından, partilere davet edilmeye, ünlüleri evine davet etmeye verdiği önemden ilk bahseden babamdı. Şöhrete tutunmayı ve ismimi kaybetmeyi rahatsız edici buldum ve kendimi babam adına utanmış buldum ki bu çok kötü bir duygu.

Ama 90'ların başında, onun eskiden dalga geçtiğim not defterlerine baktım; deri ciltliydi ve 25 sayfa olmalıydı; içinde Billy Wilder, David Niven, George Stevens ile genç Warren Beatty ve Dennis Hopper'ın fotoğrafları vardı. ve Jane Fonda – ve bu kaydı sakladığı için çok müteşekkirim.

Bütün bu isimleri kitabınıza dahil etme konusunda dikkatli miydiniz?

Bu da diğer büyük ironi. Bunun isim düşürücü bir fantezi olmasını istemedim ama sıra hikayemi anlatmaya geldiğinde, tüm bu isimleri anmazsam yalan söylemiş olurum. Hayatımın yoluna düştüler. Oturma odamızdaki tüm o insanlar içkimizi içip dans etmeden çocukluğumun hikâyesini anlatamazdım. Beni gerçekten etkileyen anılar bunlardı. Ve Carrie Fisher'ın ünlü olacağını bilmiyordum. 15 yaşındayken onun en iyi arkadaşım olduğunu biliyordum.

Oyunculuğun yanı sıra yapımcılık ve yönetmenlik de yaptınız. Hepsi eşit derecede tatmin edici mi yoksa birine veya diğerine daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

New York'a geldiğimde oyuncu olmayı çok istiyordum ve oyunculuk işi almak dışında her şeyi yaptım. Daha sonra 23 yaşındayken United Artists için “Soğuk Kış Manzaraları”nın yapımcılığını yapabildim ve bunun harika ve sürükleyici olduğunu düşündüm ve çok şey öğreniyordum. Ama ironik olan şu ki kendime küçük bir rol verdim ve bu, oyunculuk kariyerimi başlattı. Bu yüzden ikisini birden yapacağımı düşündüm. Bir noktada sadece oyunculuğa odaklanmakla kalmayıp kitabı yazarken, gerçek kariyerimin tamamına hiç bakmadığımı fark ettim ve filmler hakkında ne kadar çok şey öğrendiğimi ve ne kadar olağanüstü şey öğrendiğimi fark ettim. Sadece bir aktör olsaydım tanışmayacağım insanlar. Bu yüzden pek çok farklı başarıya sahip olmaktan oldukça gurur duydum.