'Elon Musk Twitter'ı Nasıl Yok Etti' yazarları neyin yanlış gittiğini anlatıyor

rookiemag

New member
Rafta

Karakter Sınırlaması: Elon Musk Twitter'ı Nasıl Yok Etti?

Kate Conger ve Ryan Mac tarafından
Penguin Press: 480 sayfa, 32 dolar

Sitemizde bağlantısı verilen kitapları satın alırsanız The Times, şu adresten komisyon kazanabilir: Bookshop.orgücretleri bağımsız kitapçıları destekleyen.

Elon Musk neredeyse Donald Trump kadar kaçınılmaz. SpaceX ve Tesla'nın sahibi ve dünyanın en zengin adamı Musk, her hafta manşetlere çıkıyor. Ancak bu günlerde bu daha çok X'e yönelik, görünüşte sağcı görüşleri güçlendirerek ve yorumları yeniden yayınlayarak tartışmalara yol açıyor. kadınların oy kullanma hakkına sahip olmaması gerektiğini öne süren (yalnızca “yüksek statüdeki erkekler” ve bazılarının bunu yapması gerekir). Musk ayrıca yakın zamanda Trump ile yalanlarla dolu bir röportaja da ev sahipliği yaptı. Geçtiğimiz hafta Trump, Musk başkanlığında bir hükümet verimlilik komisyonu kurulmasını önerdi.

Walter Isaacson, Musk'ın hayat hikayesini yetkili bir biyografide anlatırken, yeni bir kitap Musk'a ve onun Twitter'ı satın almasına ve sahip olmasına odaklanıyor. “Karakter Sınırı: Elon Musk Twitter'ı Nasıl Yok Etti” – Salı günü yayınlandı – Kaliforniya merkezli iki New York Times muhabiri tarafından yazılmıştır: Oakland'da yaşayan ve Twitter'ı takip eden Kate Conger ve Los Angeles'ta yaşayan ve sık sık Twitter'da çalışan Ryan Mac. Musk hakkında yazıyor. İki denekleri birbirine yaklaştığında birlikte çalışmaya başladılar ve hikayenin, günlük makalelerin sağlayabileceğinden çok daha büyük bir resme bakmayı gerektirdiğini fark ettiler.

Mac, Conger ile yakın zamanda yapılan ortak bir video röportajında ”Isaacson kitabı Elon'un istediği kitaptı” dedi. “Kendisinin tanıtımını yaptığı miktara bakarak anlayabilirsiniz.”

Conger, kitap için Musk'la röportaj yapamadıklarını ve Isaacson'ın kitabını Musk'ın bakış açısını sunma konusunda yararlı bulduklarını ancak “Elon aracılığıyla değil, Elon hakkında haber yapmaktan faydalandığımızı” belirtiyor.

“Birinin en net portresini, mutlaka kendisinden değil, ona yakın olan insanlardan alırsınız” dedi. “Hepimizin kim olduğumuza ve dünyada nasıl karşılaştığımıza dair bulanık bir vizyonu var.”

Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Musk'tan önce Twitter'ın ciddi mali, liderlik ve içerik denetleme sorunları vardı. Musk, Twitter'ı yok mu etti yoksa onu giderek çarpıklaşan kendi imajıyla yeniden mi yarattı?

Kate
Conger: Twitter'daki iyi adamların Elon'daki kötü adama karşı olduğu şeklinde çok basit bir anlatı vardı ve hikaye bundan çok daha karmaşık, bu yüzden Twitter'ın nasıl birisinin gelip alabileceği bir konuma geldiğini yakalamak istedik. Elon'un yaptığı gibi.

Ryan Mac: Ancak anlamsal olarak Twitter artık mevcut değil. X. Mali ölçütlere göre şirketin değerlemesi düştü. Artık Brezilya'da yasaklandı. Yani şirketin bazı kısımlarını ismine kadar gerçekten değersizleştirdi veya yok etti.

Musk döneminde işler neden bu kadar ters gitti?

Mac
: Tutkulu bir sosyal medya kullanıcısı olduğu için Twitter'da bu uzmanlığa sahip olduğuna inanıyordu. “En çok takipçiye sahibim, dolayısıyla bu şirket için en iyinin ne olduğunu biliyorum” diye düşündü.

Bir girişimci olarak ne yaptığı tartışılmaz. SpaceX uzay endüstrisinde devrim yarattı. Tesla elektrikli arabaları yaygınlaştırdı. Elektrikli araç üretimi konusunda pek bilgisi yoktu. O bir roket bilimcisi değildi. Ancak işleri ilk prensiplere indirgeyip işleri daha verimli bir şekilde yapmayı başardı.

Dolayısıyla içgüdülerinin doğru olduğuna o kadar inanıyor ki her türlü dürtüye göre hareket ediyor: “Kahraman benim, bu yüzden ne olacağını ben belirlemeliyim.” Çok başarılı oldu ama Twitter örneğinde bu içgüdü ona pek hizmet etmedi.

Conger: Twitter teknik bir sorun değil, temelde sosyal bir sorun; diğer işleri ise öncelikle mühendislik konularına odaklanıyor. Nasıl başa çıkacağını bilmediği zorluklarla ulaşacağı karakter sınırının farkında değildi.

Mac: Birbiriyle eşleşen çok fazla beceri yok. Herkesin kendi kör noktaları vardır ve bazı açılardan bu kitap Elon'un kör noktalarıyla ilgilidir ancak sorun şu ki kimse ondan hesap soramaz.

Ve bazı açılardan kendisini radikalleştirdi. Onun X beslemesi yanlış bilgilerle ve bir Nazi savunucusunun yer aldığı gönderilerle dolu.

Ryan Mac ile birlikte “Karakter Sınırı: Elon Musk Twitter'ı Nasıl Yok Etti” kitabının ortak yazarı Kate Conger, “Umarım okuyucular bunun siyasi söylemi kontrol etmek için bir araç olduğunu, öyle olduğunu ve olacağını daha net anlarlar” dedi.

(JJ Geiger)

Kendisi gibi “yüksek statülü bir erkekten” daha fazlasını beklersiniz.

Mac
: Bu başka postalamak bu, makul siyasi tartışmaların kapsamında bile değil. Bu benim için çok tuhaf.

Siz aktif Twitter kullanıcıları mıydınız?

Mac
: En bağımlısı.

Yani Elon gibi şirketi yönetebilecek misin?

Mac
: Ah, hayır. Savunma gibi [Against] “Harry Potter”da insanların sadece bisikletle geçtiği Karanlık Sanatlar konumu. Bu dünyadaki en kötü iş çünkü her zaman bir grup tarafından sana bağırılacaksın. Bunu yapabileceğini düşünmek kibirlilik ve bence bu biraz deli olmayı gerektiriyor. Umarım bana teklif edildiğinde bu pozisyonu reddedecek kadar aklı başındayımdır.

Ne zaman teklif edildi mi? Eğer sorumlu olsaydınız içerik denetimi açısından ne görmek isterdiniz?

Conger
: Modelle ilgileniyorum [former Twitter Chief Executive] Parag Agrawal, algoritmik genişleme ve erişim vermeden daha fazla içerik türüne izin vererek araştırıyordu. Sektör daha geniş anlamda bu yöne doğru kaymaya başlıyor ve bu keşfedilmeye değer.

Ryan, ya sen?

Mac
: Bu benim bir şirketi yönetebileceğim yönündeki kibirli inancın başlangıcıdır. Bunu profesyonellere bırakacağım.

Conger: Ryan'ın yapacağı ilk şey hesabımı yasaklamak olurdu.

Mac: Ayrıca artık kullanmak zorunda kalmamak için hesabımı da yasaklarım.

Elon'un değişiklikleri nedeniyle artık X'i daha mı az kullanıyorsunuz?

Conger
: Evet. Bu çoğunlukla takip ettiğim insanların Mastodon, Threads ve Bluesky'ye göç etmesinden kaynaklanıyor, bu yüzden ilgi gruplarımı internette takip ediyorum.

X'in siyaset üzerinde ne kadar etkisi var?

Conger
: Teknoloji şirketlerinin, kendilerini terazinin dışında tutmaya çalışan tarafsız, yüzü olmayan varlıklar olduğuna dair yaygın bir algı var. Twitter her zaman siyasi konuşmaların yapıldığı bu orta yolu korumaya çalıştı ancak platform bunun gölgesinde kalmaya çalıştı. Biz sadece ne olursa olsun buradayız. Elon çok açık ve net bir şekilde bu kalıbı kırdı. Umarım okuyucular bunun siyasi söylemi kontrol etmek ve bu şekilde düşünmek için bir araç olduğunu, öyle olduğunu ve olacağını daha net anlarlar. Bu platformlardan herhangi birinin tarafsız bir duruşa sahip olduğu fikrini gerçekten ortadan kaldırmak istiyorum.

Peki Musk X'in sahibiyken insanlar Threads'e mi yoksa başka yerlere mi geçmeli?

Conger
: Elon Musk'tan Mark Zuckerberg'e kadar bir kullanıcı tabanını yönlendirmek istediğimizi düşünmüyorum.

Mac: Dürüst olmak gerekirse Threads'i kullanma konusunda pek iyi hissetmiyorum. Zuckerberg'le benim de sorunlarım vardı.

Conger: Ryan, CEO'lar arasında evrensel olarak sevilmeyen bir kişi.

Mac: En azından Zuckerberg beni yasaklamadı ki Musk da bunu bir süreliğine yaptı.

Conger: Biraz zaman ver.

Mac: Ama insanlar zaten X'i terk ediyor. Musk insanları uzaklaştırıyor. Threads ve Bluesky, Brezilyalıların platformlarına katılmasıyla pankart günleri yaşadı. Bu kendi kendine birleşebilir ve X için feci bir etkiye sahip olabilir.

X tamamen başarısız olursa bunun Musk üzerinde herhangi bir etkisi olur mu?

Mac
: Bunun onun itibarına zarar verdiğini düşünüyorum. O, her duruma göğüs gerebilen ve kendisini uzman ilan edebilen, her şeyi fetheden bir girişimci değildir. Ama o hala dünyanın en zengin adamı. SpaceX her zamankinden daha baskın. Tesla şu anda buradaki baskın elektrikli araç satıcısı. Bu yüzden bundan 10 yıl sonra her zamankinden daha öne çıkacağını düşünüyorum.