Latin kökenli yazarlardan bu yaz okuyacağınız 4 kitap

rookiemag

New member
Latin kökenli yazarların canlı ve çeşitli seslerini duyurmaya adanmış aylık bir özellik olan “De Los Reads”e hoş geldiniz.

Farklı seslere aç bir edebiyat ortamında, gazeteci Natasha S. Alford'un ilk anı yazısı şöyle: “Amerikan zenci,” Amerika Birleşik Devletleri'nde Afro Latin olmanın ne anlama geldiğine dair canlandırıcı bir bakış açısı sunuyor.

Dijital içerikten sorumlu başkan yardımcısı Alford Grio ve bir CNN siyasi analisti olan bu kitap, iki kültürlü bir çocuk olarak büyümenin karmaşıklıklarını araştırıyor ve Porto Rikolu mirasını kabul ederken Siyah kimliğini benimsemesini tartışıyor.

Kitabında şöyle yazıyor: “Benim için Siyah olduğumu söylemek, Porto Rikolu köklerimi küçümsemek değil, beni varsayılan olarak reddetmiş gibi görünen bir sistemi reddetmekle ilgiliydi.” “Latin kökenlilerin Amerika'da görmeyi beklediği gibi görünmüyordum; sanki herkes net bir not almış gibi görünüyordu. Ve seni Amerika'da Latin yapan sadece daha açık tenli değildi, aynı zamanda İspanyolca konuşabilme yeteneğindi.”

Pek çok Latin'in her gün İspanyolca konuşarak ve hatta belirli yiyecekleri yiyerek “kimliklerini gerçekleştirme” fikriyle karşı karşıya kaldığını söyleyen kendisi, Amerikan toplumunun Latin kökenlilerin ne olması gerektiği konusunda pek çok beklentisinin olduğunu savunuyor.

“Bu kitabı bana sorulan Latinler için yazdım, ah, İspanyolcayı nasıl bu kadar iyi konuşuyorsun? İnsanlar belirli yiyecek türlerini sipariş ettiklerinde ya da yol tarifi sorduklarında şaşırırlar. İspanyolcayı akıcı bir şekilde konuşamamama rağmen, konuştuğum küçük İspanyolcaya rağmen, birçok Latin kökenli arkadaşımdan her zaman şaşırtıcı tepkiler alıyorum ve bu, kendi kültürünüz içinde bile kendinizi bir uzaylı gibi hissetmenize neden oluyor, sanki bilmiyormuşsunuz gibi. ait değilim.” dedi Alford.

Reggaeton, Alford'un anlatımının bir başka unsurudur. Latin Amerika'da ve ABD genelinde dans pistlerini ateşleyen çarpıcı ritim, marjinalleştirilmiş toplulukların sesi olarak hizmet etti ve sanatçılara sosyal sorunları ele almaları, kültürel mirası kutlamaları ve kişisel anlatıları ifade etmeleri için bir platform sundu.

Harvard'da lisans öğrencisi olan Alford, mezuniyet tezini reggaeton üzerine yazdı ve anılarında da paylaştığı gibi bu türde Siyahi feminist bilincin ifade edilip edilmediğini sorguladı.

“Özel olarak La Sista'nın çalışmalarını bulduğumda bu benim için hayatı değiştiriyordu. … [She] Latin kökenli bir kadına, özellikle de Latin kökenli siyahi bir kadına mikrofon vermenin ne anlama geldiğini gösterdi… [in] Alford, birçok kadının 'Arka planda ve erkeklerin arzularının konusu olabilirim' dediği bir tür olduğunu yazdı.

Irk ve etnik kökenin kesiştiği noktada, birçok Afro Latin'in kimliklerini uyum sağlamaya zorlayan bir toplum tarafından köşeye sıkıştırıldığını söylüyor.

Alford, “American Negra, genel olarak tamamen özgün benliğiniz olabileceğiniz bir kariyer ve yaşam yolunu nasıl yarattığınızla ilgilidir” dedi. “Belki kimliğimin bazı kısımlarını feda ettiğim ya da kod değiştirdiğim zamanlar oldu… Saçlarımızı düzeltebiliriz, belli kıyafetler giyebiliriz. Bunların hepsini alıntı-alıntısız prezentabl görünmek için yaptım… uyum sağlamak için saygınlık politikalarından faydalandım.… Bu saygınlıktan uzaklaşarak… yani benzersizliğinizi ve mirasınızı onurlandırmaktır… [when] aslında gelişebilirsin… bunda özgürlük var.”

De Los Reads Haziran seçimleri

(Ecco) (Voracious) (HarperCollins)

The Great Divide by Cristina Henriquez (Ecco, March)

This captivating historical fiction takes the reader back to 1907, to the bustling world of Panama amid the monumental construction of the Panama Canal. It follows the story of Omar, who defies his father’s wishes to seek companionship and opportunity in the excavation zone, and Ada, a spirited Barbadian teen who travels to Panama seeking a job to pay for her sister’s life-saving surgery. Against the backdrop of historical events, this gripping tale navigates the complexities of human connection and resilience, offering a poignant glimpse into the lives of those who shaped the canal’s legacy.

The Art of Crying. The Healing Power of Tears by Pepita Sandwich (Voracious, April)

In many societies, crying is a sign of vulnerability or weakness. This graphic novel challenges the stigma surrounding tears, presenting them as a powerful act of healing and self-compassion. Through playful illustrations and introspective prose, the author guides readers on a journey of questioning and self-discovery, offering a refreshing perspective on the transformative potential of tears. [Disclaimer: Pepita Sandwich has previously contributed to De Los.]

Yüce Denize Yazan: Arlene Abundis, çizen: Cynthia Alonso (HarperCollins, Haziran)

Bu resimli kitap, çocukluk duygu ve düşüncelerinin çalkantılı sularında yürekten bir yolculuktur. Aile sevgisinin gücünü ve güçlü duyguları kucaklayıp kabul etmenin önemini öven hassas bir anlatı. Hikayenin rahatlatıcı çizimleri, ailelerin duygularını birlikte keşfedebilecekleri güvenli bir liman yaratıyor. Hikaye, sevinçli anlardan korku ve belirsizlik anlarına kadar okuyuculara duygusal güvenliğe doğru bir yolculukta rehberlik ediyor.

Roxsy Lin, aslen Venezuelalı, iki dil bilen bir gazeteci ve illüstratördür. Çalışmaları Latinidad'ın, sanatın ve kültürün modern ritimlerinin nabzına odaklanıyor. @roxsy_lin