Korkusuz olmak ister misin? Cristina Moon'un göbek deliği yöntemini deneyin

rookiemag

New member
Dağa tırmanmanın ruhsal kendini keşfetmeye giden pek çok yolu varsa, yazar, stratejist ve Zen rahibi Cristina Moon özellikle dik bir eğime sahip olanlardan biridir. “Yolların çoğunda çok fazla geçiş olduğunu düşünüyorum, ancak bazı insanlar doğrudan dağa tırmanmak istiyor” dedi. “Bu onların işine yarıyor, benim için işe yaradı.”

Shelf Help, araştırmacılarla, düşünürlerle ve yazarlarla en son kitapları hakkında röportaj yaptığımız yeni bir sağlıklı yaşam köşesidir; bunların hepsinin amacı, nasıl daha eksiksiz bir hayat yaşanacağını öğrenmektir.

Moon, “Büyük Dağda Üç Yıl: Zen ve Korkusuzluğun Anıları” (Penguin Random House) adlı yeni anı kitabında, kendisini Burma'da (şimdi Myanmar) bir insan hakları aktivisti olarak çalışmaktan pazarlamayı yönetmeye yönlendiren ruhani yolculuğu ayrıntılarıyla anlatıyor Körfez Bölgesi'nde kurumsal bir farkındalık eğitim grubu için, sonunda Hawaii'de manastır yoğunluğuyla bilinen bir Zen tapınağı ve dövüş sanatları dojosu olan Daihonzan Chozen-ji'de yaşamaya başladı.

Sonunda kendisi de bir Zen rahibi oldu ve bugün tapınakta yaşamaya devam ediyor; burada Japon kılıç ustalığının özellikle sıkı bir biçimi olan kendo konusunda eğitim alıyor. Aynı zamanda öğrencilere Japon Zen Budistlerinin “gerçek benlik” dediği şeyi, yani kişinin mutlu, özgür, korkunun ve kendi kendine dayattığı sınırlamaların ötesindeki versiyonunu keşfetmelerine yardımcı olmak için dövüş sanatları, seramik ve diğer Japon sanatı formları konusunda eğitim veriyor. .

Moon, seçtiği zorlu yolun herkese göre olmadığını biliyor ama umudu, Chozen-ji'deki ilk üç yılında yaşadığı zorluklar ve büyüme hakkında dürüst ve savunmasız bir şekilde yazarak, başkalarına en iyi şekilde çalışacak öğretmenler ve topluluklar arama konusunda ilham vereceğidir. hayatın engellerini korkusuzlukla karşılamalarına yardımcı olun.

Kitabın girişinde “Sıkı antrenman yaparak evin yolunu bulmanız mümkündür” diye yazıyor.

Moon, The Times'a Chozen-ji'deki dönüştürücü deneyiminden, “göbek deliğiniz öne dönükken” zorluklarla yüzleşmenin ne anlama geldiğinden ve hepimizin hayatı daha az korkuyla yaşamak için nasıl çalışabileceğinden bahsetti.

Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Uyguladığınız Zen Budizmi'nin hedeflerinden biri korkusuzluğu geliştirmektir; savaş, iklim değişikliği ve siyasi çalkantılar arasında dünyamızda korkulacak çok şey olduğu göz önüne alındığında, bu şu anda çok anlamlı geliyor. Korkusuzluk sizin için ne anlama geliyor ve bunu başarmak için nasıl çalışabiliriz?

Cristina Ay (Michelle Mishina Kunz)

Çok pratik anlamda korkusuzluk basitçe şudur: Hayatımı tereddüt etmeden nasıl yaşayacağımı çözebilir miyim? Bir açıklık görürsem, bir fırsat görürsem, korkuya kapılmadan %100 bu fırsatı değerlendirebilir miyim? Ve bunu başkalarına da ilham verebilir miyim veya aktarabilir miyim?

Chozen-ji'de geçirdiğim zamanın başlangıcında korkumun üstesinden gelmek gerçekten basit bir şeydi; birisi kafama vurmak üzereyken eğilmemek ve küçülmemek gibi. [the Japanese martial art] Kendo ya da uzun süre meditasyon yaparken rahatsız olmaktan ve acı çekmekten korkmamak.

Ancak herhangi bir fiziksel antrenman veya egzersiz yapan herkes için bu aynı şeydir. Kendinizi şüphe anında zorladığınızda, bir tepeye doğru koşarken şöyle düşünüyorsunuz: Artık pes edip bu tepeye çıkmayı çok isterdim ama neredeyse oraya vardığımı biliyorum. Bunu fiziksel olarak yapmanın, hayatınızın diğer bölümlerinde duygusal, zihinsel ve kişilerarası olarak da yapmanızı sağlayan bir yanı vardır.

Chozen-ji'deyken okudun kendo – kılıcın yolu — Ve Chado – çayın yolu. Bu disiplinleri ve size ne öğretmeleri gerektiğini anlatabilir misiniz?

“Do”, bir tür evrensel enerji, evrensel bir gerçek olan Çince “tao” kelimesinin Japonca telaffuzudur. Bu kelimeyi bir disipline ya da sanata eklediğinizde, bu aslında bu dövüş ya da güzel sanatı alıp, kim olduğunuzu şekillendirecek bir eğitim yolu olarak kullanabileceğinizi söyler.

“Ken” kılıç, “do” ise yol anlamına gelir; dolayısıyla kendo kılıcın yoludur. Oldukça yoğun ve agresif olan geleneksel bir Japon dövüş sanatı biçimidir. Samurayların var olduğu zamanlarda metal kılıçlarla yapılıyordu ama şimdi bambu veya tahta kılıç kullanıyoruz. Kendoya yaklaşımımızda herhangi bir savunma manevrası öğrenmiyoruz. Nasıl ileri gideceğimizi ve düz keseceğimizi öğretiyoruz.

Amaç, rakibinizden daha fazla, daha hızlı ve daha az tereddütle merkezi kesmenizdir; böylece saldırı karşısında bile, vuruşu ilk yapan siz olursunuz. Bu tür bir eğitim korkusuzluğu geliştirir, böylece darbe almanın sakıncası olmaz. Vuruşla yüzleşebilir ve yine de ilerleyebilir ve yapmanız gerekeni yapabilirsiniz.

“Bu tür bir eğitim korkusuzluğu geliştirir, böylece darbe almanın sakıncası olmaz. Darbeyle yüzleşebilir ve yine de ilerleyebilir ve yapmanız gerekeni yapabilirsiniz.
— Cristina Moon, Japon dövüş sanatı kendo hakkında

Chado ya da çayın şekli çok farklıdır. Chado dikkat çekici çünkü felsefeyi ve tüm sanat formlarını (yemek pişirme, kaligrafi, estetik, çayın kendisi ve tatlılar, seramik) bünyesinde barındırıyor; çay odasında olduğunuzda gerçekten bütünleşik bir alan. Eğitime başlamadan önce fark etmediğim şey, erkek samurayların çay seremonisinde eğitim alan asıl kişiler olduğuydu. Bu, onların yaşam tarzlarına ve geçim kaynaklarına karşıt bir şey olarak yapılan bir şeydi; kısa bir barış anı.

Her ikisinin de ortak noktası “kiai” veya yaşam enerjisi denilen şeyin geliştirilmesidir. İdeal olan, kendo rakipleri arasındaki, kişi ile kılıç arasındaki, çay sunucusu, mutfak eşyaları ve misafir arasındaki ayrımın, tüm bu sınırların ortadan kalkmasıdır. Her şeyin birbirine bağlılığını ve birliğini deneyimlemek için bir fırsattır.

Kitabınız Chozen-ji'de eğitimin ne kadar zor olabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Uzun meditasyon oturumları ve dövüş sanatları gibi fiziksel eforun yanı sıra öğretmenleriniz seni sürekli düzeltiyorlardı. Yanlış bir şey yaptığınızın söylenmesine karşı bir tolerans geliştirmeniz gerekti mi?

(Shambhala Yayınlarının izniyle)

Hawaii'de buna azarlamak deriz. Her türlü şey için azarlanıyorsunuz ve bu, Chozen-ji'ye eğitim almaya gelen herkesin nasıl başa çıkacağını çözmesi gereken ilk şeylerden biri. Bazen geri bildirimler çok sıcak olabiliyor ama sert olduğunda insanlar için sarsıcı oluyor. Bize her zaman, eğer azarlamalar ve geri bildirimler durursa, o zaman endişelenmeniz gerektiği hatırlatılır çünkü bu, insanların sizden vazgeçtiği anlamına gelir.

Hiçbir şeyi değerli ya da kutsal olduğu için yapmıyoruz. Peki ellerini nasıl tutuyorsun, nasıl yürüyorsun, hakamanı nasıl bağlıyorsun? [traditional Japanese martial arts training clothes] — bunların hepsi nasıl dikkat vereceğinizi öğrenmenize ve aynı zamanda duyularınızı geliştirmenize yardımcı olmak içindir.

Kitabınızdaki şu cümleye bayıldım: “Hayata göbek deliğiniz öne bakacak şekilde yaklaşmak.” Bu senin için ne anlama geliyor?

Bu, sinsi ya da akıllıca bir çıkış yolu bulmaya çalışmak yerine, hayattaki zorluklarla ve fırsatlarla doğrudan mücadele etmek anlamına gelir. Dürüstlük ve dürüstlük anlamına gelir ve özellikle işler zor olduğunda bunlarla yüzleşmeye istekli olmak anlamına gelir.

Kitabınızda bir bölüme “2-1=3” başlığını vermişsiniz. Bunu açıklayabilir misin?

Bu, buradaki öğretmenlerden biri olan Kangen Roshi'ye güvenmem gereken bir formülasyon. Bu fikir, bir şeyi bıraktığınızda, dünyanın sıfır toplamlı olduğu ve işlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair günlük anlayışımızdan çok daha aşkın bir anlayışa sahip olmak için tüm bu enerjiyi ve alanı serbest bırakabileceğiniz fikridir.

Ayrıca bana Tom Robbins'in “Jitterbug Parfümü” kitabının bir kopyasını da verdi. Kitabın sonunda birkaç karakter ölür ve cennete gidip gitmeyeceklerini anlamak için bu ara istasyona gelirler. Sınav, kalbinizi bir terazide bir tüyle tartmanızdır ve yalnızca tüyden daha hafif olan kalpler cennete gider. Buradaki fikir, tüm bagajlarınızı bırakmanız gerektiğidir. Herşeyi bırakmalısın.

Kitap ilk kez yaptığınız ayrıntıları anlatıyor SEsshin, gecede yalnızca dört saat uyuduğunuz yoğun bir eğitim haftası. Öğretmenlerinizden biri şöyle dedi: “Kendiniz için kötü hissetmeyi ve tüm enerjinizi boşa harcamayı bırakın.” Bu senin için neden bir dönüm noktasıydı??

Sesshin, bagajınızı ve sizi engelleyen şeyleri nasıl bırakacağınızı bulmanız gereken aşırı bir durumdur. Koşullar, başka seçeneğiniz kalmamasını sağlıyor.

İlk seansta ne kadar yorgun olduğumla meşguldüm. Kafamda şöyle bir monolog vardı: “Çok yoruldum. Bunu yapamam. Bunu başarabileceğimi sanmıyorum.” Benim için en etkili azarlama şuydu: Gençsin, sağlıklısın, altı aydır her gün bunu yapıyorsun. Etrafınızda sizin kadar iyi durumda olmayan, ne yaptığını bilmeyen, sizin kadar deneyimi olmayan bu insanlara bir bakın ve bu insanlar üzerinde nasıl bir etkiniz var? bu kadar üzgün olmak.

PAKETLER

“Büyük Dağda Üç Yıl”dan

Bundan sonra, ne zaman “Çok yoruldum” diyen ses yükselmeye başlasa, ben de bir nevi “Hayır!” derdim. ve yaptığım her şeye daha fazla enerji harcadım. Çok çabuk daha fazla enerjiye sahip olduğumu fark ettim.

Bundan ortaya çıkan gerçekten acı verici ve zor farkındalık, tüm hayatım boyunca masada bir şeyler bıraktığımdı.

Çoğu insan muhtemelen üç yıl boyunca Hawaii'deki bir dojoda yaşamak ve eğitim almak için işlerinden ve evlerinden ayrılmayacak. Sizin yaptığınız gibi, günlük yaşamlarında kendilerine meydan okumak için yapabilecekleri bazı şeyler nelerdir?

Chozen-ji'deki deneyimim gerçekten anormal. Burada eğitim gören insanların yüzde doksan dokuzu Chozen-ji'de yaşamıyor; İşleri var, aileleri var, Oahu'da yaşıyorlar ve haftada bir veya birkaç gün buraya geliyorlar. Ancak diğer insanlara tavsiyem, topluluklarınızda var olan dojoları bulmalarıdır. Başlamak için harika bir yer, dövüş sanatları dojosu veya boks spor salonudur. Hayatlarına nasıl yaklaşmak istediklerini yeniden düşünmeye hazır insanlar için erişilebilir bir şey.

Sekiz saatlik bir iş gününün ve bir saatlik işe gidip gelmenin ardından sadece bir bira içip, akşam yemeği yemenin, dört saat Netflix izleyip yatmanın cazip geldiğini biliyorum. Peki bu sizi hayatınızda karşılaşacağınız kaçınılmaz şeylere, en iyisine, en kötüsüne, en zor anlarına nasıl hazırlıyor?

Pek çok insan gelecekle ilgili korku ve kaygı yaşıyor. Birinin bu belirli korkuların üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek ne öğrendiniz?

Gerçek cevaplar aradığımız rasyonel cevaplar değil. İklim değişikliği gibi bir şeyin ötesinde bile, sevdiğimiz herkesin ve bizim de öleceğinden emin olabiliriz ve bunu belirli bir şekilde benimsemekten gelen, kişiyi gerçekten özgür ve mutlu olmaya ve dünyaya değer vermeye yönlendirebilecek bir şey var. sahip olduğumuz hayat. Yapabileceğimiz en kötü şey, bunun hepimiz için sonucunu bilerek depresyona girmek, nihilist olmak ya da pes etmektir.

Aslında bunun geleceğini bilerek yaşayabilmek oldukça muhteşem bir fırsat. Belki her anın önemi vardır. Belki şu anda ne yaptığım önemlidir. Bunu nasıl önemli hale getirebilirim?

Yıllar boyunca pek çok Budist anı kitabı ve kişisel gelişim kitabı okudum ve sizinkinin Asyalı Amerikalı bir kadın tarafından yazılmış okuduğum ilk kitap olması beni şaşırttı. Başkalarını mı kaçırdım yoksa başkaları olmadı mı?

Birkaç tane var. Sharon Suh “Bu Bedeni İşgal Et: Bir Budist Anıları” yazdı ama bence bu çok küçük bir baskıydı. Chenxing Han, Budist papazlık deneyimi ve aynı zamanda en yakın arkadaşını lösemiden kaybetmesiyle ilgili “Bir Uzun Dinleme” anı kitabını yayınladı. Bunlar çok yeni tanıdığım ikisi.

Kitabım büyük ölçüde bir Budist kitabı olmasına rağmen, onu ilişkilendirilebilir kılmak ve daha çok ana akım bir anı kitabı gibi okumak için çok çalıştım. Ve bunun tam olarak nedeni buydu: Hikayelerimiz ortalıkta yok. Asyalı Amerikalı halkın genel olarak Budist alanda temsil edilmesine yönelik daha büyük bir hareket olduğunu düşünüyorum, ancak hala gidecek çok yolumuz var.

(Maggie Chiang / Times İçin)

Shelf Help, araştırmacılarla, düşünürlerle ve yazarlarla en son kitapları hakkında röportaj yaptığımız yeni bir sağlıklı yaşam köşesidir; bunların hepsinin amacı, nasıl daha eksiksiz bir hayat yaşanacağını öğrenmektir. Bize teklif etmek ister misin? E-posta [email protected].